رزمایش پدافند هوایی ارتش با نام "مدافعان آسمان ولایت ۷" صبح روز سه‌شنبه در منطقه عمومی جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق کشور آغاز شد.
ارسال زمانبندی شده: 
سه شنبه, 7 دى, 1395 - 11:04

به گزارش عمارنامه، مرحله اول رزمایش مشترک قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام «مدافعان آسمان ولایت 7» صبح روز سه شنبه با اعلام رمز یا قمر بنی هاشم (ع) توسط امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در منطقه عمومی جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق کشور آغاز شد.

 

سه‌شنبه،‌ 7 دی ماه/ روز دوم رزمایش

شلیک موشک «مرصاد» و «یا زهرا» به سمت پهپاد هدف/ تمرین پدافند هوایی برای حراست از مراکز حساس

در دومین روز از رزمایش مشترک پدافند هوایی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، سامانه موشکی مرصاد به سمت هدف متحرک در آسمان جنوب کشور شلیک کرد.

این تمرین برای حراست از اماکن حساس و حیاتی در جنوب کشور انجام شد و سامانه مرصاد توانست هدف متحرک هوایی که یک پهپاد هدف بود را مورد اصابت قرار دهد.

 

تست نسل جدید سامانه موشکی "یا زهرا ۳"

تست نسل جدید سامانه موشکی "یا زهرا ۳"

 

این سامانه ارتفاع متوسط، نوع پیشرفته و بومی شده موشک هاوک است که برد رادار جستجو و کشف آن نیز توسط متخصصان صنایع دفاعی در گذشته افزایش یافته است.

 

 

علاوه بر این، سامانه موشکی بومی و برد کوتاه «یازهرا 3 (س)» نیز هدف دیگری را ضمن انجام عملیات کشف و رهگیری، مورد اصابت قرار داد.

سامانه موشکی برد کوتاه «یازهرا» نیز یک سامانه بومی و ساخت متخصصان صنعت دفاعی کشورمان است که می تواند اهداف را با استفاده از موشک‌های خود با نام ثاقب در برد حدودا 20 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

این سامانه متحرک و تاکتیکال توانایی اصابت به چند هدف را به صورت همزمان دارد.

سامانه مخابراتی دوربرد هوافضایی آسمان که به منظور ایجاد ارتباطات امن و پایدار با برد بیش از 150 کیلومتر برای نخستین بار در این رزمایش مورد بهره برداری قرار گرفت، از دیگر نکات قابل توجه در رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت بود.

 

 

دوشنبه،‌ 6 دی ماه/ روز اول رزمایش

 

رزمایش مشترک قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام «مدافعان آسمان ولایت 7» با هدف ایجاد هماهنگی بین عناصر عملیاتی پدافند هوایی (اعم از ارتش، سپاه و سایر نیروهای مسلح)، گسترش و جابجایی سریع انواع سامانه ها و تجهیزات شامل سامانه های راداری، موشکی، توپخانه ای، ارتباطی، جنگالی، شنود الکترونیکی و ارتباطی تحت کنترل عملیاتی شبکه یکپارچه کنترل و فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) ارتش در کمترین زمان ممکن انجام شده و رکورد جدیدی در جابجایی های تاکتیکی نیروهای مسلح به ثبت رسید.

در این رزمایش سراسری و مشترک، یگان‌های پدافند هوایی ارتش، سپاه (نیروهای هوافضای سپاه) یگان کنترل عملیاتی نداجا، توپخانه‌های ارتش و سپاه، یگان‌هایی از بسیج و نیروی انتظامی و همچنین جنگنده‌های F4 نیروی هوایی ارتش مشارکت خواهند داشت.

همچنین، در این رزمایش بیش از 1000 نقطه دفاعی و بیش از 17 هزار نفر از پرسنل کادر و وظیفه نیروهای مسلح به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشارکت دارند. همچنین برای انتقال تجربه به جوانان به‌صورت کاملاً عملی، قرارگاهی پیش‌بینی شده که قرارگاه حضرت علی اکبر(ع) نام دارد که در این قرارگاه جوانانی با سن خدمتی زیر 15 سال این فرصت را خواهند داشت که در مرحله تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی حضور داشته و در تست‌های سرد و گرم انواع سلاح‌ها به‌صورت مستقل مشارکت کنند.

تلفیق سامانه‌های موشکی ارتش و سپاه در رزمایش پدافند هوایی

امیر سرتیپ فرج پور سخنگوی رزمایش بزرگ مدافعان آسمان ولایت 7، طی سخنانی در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز مرحله اول این رزمایش گفت: در این مرحله از رزمایش، چابکی و استقلال تاکتیکی مناطق پدافندی و ارتقا و همسان سازی سطح مهارت نیروهای جوان در آماده سازی و به کارگیری انواع سامانه های بومی و جدید پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفت.

 

 

 

وی افزود: استفاده تلفیقی و هماهنگ از توان عملیاتی سامانه‌های موشکی و ارتباطی ارتش و سپاه و ایجاد یکپارچگی، اقتدار و انسجام تحت شبکه فرماندهی و کنترل قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) از مهمترین اهداف این رزمایش مشترک است.

سخنگوی رزمایش بزرگ مدافعان آسمان ولایت 7 تصریح کرد: این رزمایش در گستره ای به مساحت 496 هزار کیلومتر مربع در حساس‌ترین و پرترافیک ترین محدوده آسمان کشور به شکل دو سویه در حال برگزاری است.

پرواز پهپادهای شناسایی در آب‌های جنوب کشور/ استقرار سامانه‌های سایبری در منطقه رزمایش

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور علمداری سخنگوی رزمایش، گفت: در نخستین مرحله  از رزمایش پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 7 انواع سامانه‌ها، ادوات و تجهیزات موشکی، توپخانه‌ای، راداری، شنود الکترونیکی، ارتباطی و دیده‌بانی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) آجا که در منطقه عمومی رزمایش گسترش یافته بودند، در مواضع از پیش تعیین شده استقرار یافتند.

وی افزود: در این مرحله از رزمایش با استفاده از رادارهای تاکتیکی و بومی و پست‌های سیار شبکه دیده‌بانی بصری، سیستم‌های شنود زمین پایه و هواپایه در محورهای نفوذی نسبت به تامین اشرافیت اطلاعاتی مورد نیاز برای مراکز تصمیم‌گیری از جمله قرارگاه تاکتیکی رعد پدافند هوایی اقدام شد.

 

 

سرتیپ دوم فرج‌پور تصریح کرد: استفاده از سامانه‌های جمع‌آوری اطلاعات هوایی توسط پروازهای گشت و شناسایی الکترونیک و تصویربرداری هوایی از اهداف  مورد نظر در دریا توسط پهپادهای شناسایی و انجام عملیات روانی پیش دستانه در مقابل عملیات روانی دشمن، تمرین مدیریت بحران در برابر جنگ‌های نوین(ش.م.ه) و سیستم‌های سایبری و جنگالی از دیگر اقدامات انجام شده در این مرحله از رزمایش مورد ارزیابی و تمرین قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: انجام ماموریت‌های حساس تاکتیکی و کنترل عملیاتی انواع سامانه‌های بومی ارتباطی و موشکی ارتفاع کوتاه، متوسط و بلند و هدایت یگان‌های تحت امر برابر ماموریت‌های ابلاغی توسط افسران جوان مستقر در قرارگاه تاکتیکی حضرت علی‌اکبر(ع) که به منظور ارتقای سطح مهارت‌ها و انتقال تجربیات پیشکسوتان به نیروهای جوان پدافند هوایی در منطقه عمومی رزمایش تشکیل شده، یکی از محورهای قابل توجه در این مرحله از رزمایش بود.

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>