روزنامه گاردین خبرداد؛
با گذشت حدود ۹ ماه از دستگیری زاغری، روزنامه گاردین از سفر توبیاس الوود معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و مسئول پیگیری پرونده زاغری به ایران خبر داد.
ارسال زمانبندی شده: 
پنجشنبه, 30 دى, 1395 - 09:30

به گزارش عمارنامه، “نازنین زاغری رتکلیف” ( Nazanin Zaghari-Ratcliffe) شهروند ایرانی بریتانیایی است که در فروردین ماه ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه تهران بازداشت و به زندان منتقل شد.

“نازنین زاغری” از حدود ۴ سال پیش تا به حال با بنیاد “تامپسون رویترز” همکاری داشته و مدیریت چندین پروژه آموزشی این بنیاد را در کشورهایی چون لبنان ، گرجستان ، اردن ، مراکش، برمه و برخی از کشورهای آفریقایی برعهده داشته است . وی با عضویت در شرکت‌ها و موسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. “زاغری” یکی از سرشبکه های اصلی موسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس های رسانه ای و جاسوسی دولت های بیگانه فعالیت‌های خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.

از زمان دستگیری زاغری تا کنون، رسانه های وابسته به کشورهای غربی و به خصوص انگلیس و آمریکا جنگ روانی وسیعی را علیه جمهوری اسلامی ایران و دستگیری “نازنین زاغری” به راه انداختند که وی به دلایل دیگری جز جاسوسی دستگیر شده است.

در همین راستا، در فروردین ۹۵ –چند روز بعد از دستگیری زاغری – وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد، توبیاس الوود مدیر بخش خاورمیانه این وزارت خارجه  را جهت پیگیری این موضوع مشخص کرد.

از سوی دیگر مقامات دولت انگلیس در برهه های مختلف، ادعا کردند که با مقامات دولت ایران رایزنی هایی درباره آزادی زاغری انجام دادند.

اکنون با گذشت حدود ۹ ماه از دستگیری زاغری، روزنامه گاردین از سفر توبیاس الوود معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و مسئول پیگیری پرونده زاغری به ایران خبر داده است. البته این روزنامه دلیل سفر الوود را رایزنی  درباره روابط دوجانیه و مسائل مختلف و مهم دیگر با مقامات ایرانی اعلام کرده است.

ولی با حضور مسئول پیگیری وضعیت نازنین زاغری در تهران، این فرضیه که الوود برای رایزنی دیپلماتیک درباره آزادی عنصر نفوذی انگلیس در ایران به تهران آمده است، می تواند به واقعیت بسیار نزدیک باشد.

این در حالیست که در ماه های گذشته مقامات انگلیس از جمله ترزا می، نخست وزیر و بوریس جانسون، وزیر امور خارجه با حضور در کشورهای حاشیه خلیج فارس بارها به لفاظی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته و ایران را متهم به ایجاد بی ثباتی در منطقه کرده اند.

اکنون باید دید نتیجه سفر الوود به ایران آزادی عنصر نفوذ انگلیس در ایران، نازنین زاغری خواهد بود، سناریوی که با آن هما هودفر به بهانه بیماری ولی از طریق رایزنی های دیپلماتیک آزاد شد.

 پایگاه جامع تبیینی نفوذ./

 

 

 

کلید واژه ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>