سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 - 01:00
تصویب طرح افزایش اختیارات اردوغان؛
رئیس جمهور فعلی ترکیه با اجرایی کردن قانون اساسی جدید خواهد توانست به اهدافی که در ذهن خود در مسیر دیکتاتوری با طرح ریزی قانون جدید می پروراند، جامه عمل بپوشاند.
ارسال زمانبندی شده: 
شنبه, 2 بهمن, 1395 - 12:03

به گزارش عمارنامه، با تصویب پیش نویس قانون اساسی جدید توسط  پارلمان ترکیه با ۳۳۹ رای موافق،مسیر افزایش اختیارات و قدرت رئیس جمهور هموار شد. رجب طیب اردوغان به عنوان طراح این پیش نویس، اکنون می تواند با اجرایی شدن این قانون تا سال ۲۰۲۹ بر مسند ریاست جمهوری با اختیارات تام باقی بماند.

طبق پیش نویس طرح اصلاحی اختیارات رئیس جمهور به بیشترین حد خود می رسد. بر اساس طرح اصلاحی پست نخست وزیر به کلی حذف و مقرر می دارد که رئیس جمهور بر بسیاری از ارگان ها و نهادها، از جمله بر نیروهای مسلح مسلط باشد، به گونه ای که بتواند درباره تمام مقامات بلندپایه ارتشی تصمیم بگیرد و به موازات آن رؤسای دانشگاه های کشور قرار است با حکم رئیس جمهور منصوب شوند. طبق قانون جدید رئیس جمهور نیازی به ارائه برنامه‌های دولتش به مجلس ندارد. عجیب‌تر اینکه، وزرای انتخابی رئیس‌جمهور دیگر بدون نیاز به رأی اعتماد از مجلس این کشور مستقیماً روی کار خواهند آمد. بدین ترتیب دیگر چیزی به نام رأی اعتماد وجود نخواهد داشت. این به معنای تضعیف قدرت نظارت و رسیدگی پارلمان این کشور بر دولت است.

بندهای مهم دیگری که در طرح جدید درباره تغییر برخی قوانین وجود دارند، عبارتست از:

–  رئیس‌جمهور می‌تواند وابستگی و روابط حزبی داشته باشد.

–  رئیس‌جمهور اختیار منحل کردن مجلس ملی ترکیه را خواهد داشت.

–   رئیس‌جمهور می‌تواند مستقیماً معاونان ریاست جمهوری و وزیران را عزل و نصب کند.

–   عزل و نصب مدیران ارشد کشوری از اختیارات رئیس‌جمهور خواهد بود.

– رئیس‌جمهور اختیار اعلام وضعیت اضطراری و بسیج عمومی در کشور را به شرط کمتر از ۶ ماه را خواهد داشت.

– شرط متولد ترکیه بودن برای ریاست جمهوری حذف و داشتن تابعیت ترکیه‌ای برای رئیس‌جمهور بودن کافی خواهد بود.

–   نامزدی نظامیان در انتخابات مجلس ممنوع خواهد شد.

– تعداد نمایندگان مجلس ترکیه از ۵۵۰ به ۶۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

–  حداقل سن برای نمایندگی مجلس از ۲۵ سال به ۱۸ سال کاهش خواهد یافت.

با اجرایی شدن قانون اساسی جدید برخلاف میل و سلیقه برخی گروه های سیاسی، ترکیه می تواند در آستانه تحولات گسترده ای قرار بگیرد که ریشه اصلی می تواند نشئت گرفته از افزایش اختیارات اردوغان و دیکتاتوری وی در قبال اجرای قوانین جدید باشد.

رئیس جمهور فعلی ترکیه با اجرایی کردن قانون اساسی جدید خواهد توانست به اهدافی که در ذهن خود –در مسیر دیکتاتوری – با طرح ریزی قانون جدید می پروراند، جامه عمل بپوشاند.این تغییرات اساسی در سیاست داخلی ترکیه می تواند باعث ایجاد تغییر در روند سیاست خارجی آنکار هم شود. البته باید منتظر ماند و دید…

 منبع: پایگاه جامع تبیینی نفوذ

 

 

 

کلید واژه ها: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>