آسیای مرکزی
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با رئیس‌جمهور قرقیزستان دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و سایر مسائل موردعلاقه طرفین گفتگو و تبادل‌نظر کرد.
ارسال زمانبندی شده: 
چهارشنبه, 30 فروردين, 1396 - 15:40

به گزارش عمارنامه، محمدجواد ظریف به‌منظور دیداری رسمی با مقامات قرقیزستان در آخرین مرحله از سفر خود به سه کشور آسیای مرکزی وارد فرودگاه بیشکک، پایتخت قرقیزستان شد.

وی با همراهی دو هیئت بلندپایه اقتصادی از بخش دولتی و خصوصی پیشتر از ترکمنستان و گرجستان بازدید کرده بود.

این سفر دوره‌ای به دعوت همتایان وی در سه کشور یادشده به مناسبت 25 امین سالگرد جمهوری‌های استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام شد.

ظریف در ادامۀ سفر منطقه‌ای خود در بیشکک پایتخت جمهوری قرقیزستان، در اولین برنامۀ کاری خود در همایش مشترک تجاری دو کشور شرکت و در سخنانی روابط ایران و قرقیزستان را تاریخی و دارای اشتراکات بسیار دانست و افزود:«ایران و قرقیزستان، کشورهایی با فرهنگ و دین و آیین و جغرافیا و سابقه تاریخی مشترک هستند. ۲۵ سال گذشته، دورانی بوده که دو کشور روابط دیپلماتیک و رسمی بر اساس پیوندهای ناگسستنی تاریخی داشته‌اند و این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. مایلم از این فرصت استفاده کنم و ۲۵ امین سال برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را به همه دوستان تبریک عرض کنم. »

 ظریف در ادامه گفت: «بعد از سفر بسیار موفقیت‌آمیز آقای روحانی [رئیس‌جمهور ایران] به قرقیزستان در دی‌ماه سال گذشته که منجر به امضای اسناد متعددی بین دو کشور شد، زمینه برای گسترش همکاری‌ها بین دو کشور بسیار فراهم است.»

 وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا با توافقات صورت گرفته بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی قرقیزستان، زمینه فعالیت بخش خصوصی بیش‌ازپیش فراهم  شود.

وزیر خارجه در جای دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: « در این دنیای پرآشوب که خطر افراط و ترور منطقه و جهان را تهدید می‌کند همکاری و گسترش فرهنگ مدارا از مهم‌ترین روش‌های مقابله با افراطی‌گری و تروریسم است که نه‌تنها می‌تواند ضامن خوشبختی و سعادت مردم باشد بلکه از گسترش تروریسم و افراطی‌گری نیز می‌تواند جلوگیری کند.»

 منبع: پرس تی وی

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>