امارات متحده عربی
امریکا با امارات متحدۀ عربی توافقنامۀ همکاری نظامی جدید امضا کرده است.
ارسال زمانبندی شده: 
چهارشنبه, 27 ارديبهشت, 1396 - 09:40

به گزارش عمارنامه، کریستوفر شِروود سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) سه‌شنبه اعلام کرد توافقنامۀ دفاعی جدید جایگزین توافقی شده است که در سال 1994 بین دو کشور حاصل شد، که به‌موجب آن واشنگتن امکان اعزام نیرو و ارسال تجهیزات بیشتر به امارات را پیدا می‌کند.

شروود گفت: «دو طرف نسبت به بروز رسانی این توافقنامه در راستای بازتاب طیف وسیعی از همکاری‌های نظامی مطلوب امارات و امریکا در برهۀ کنونی مصمم بودند.»

وی این توافق را «چارچوبی دانست که مبین حجم و شرایط حضور نظامی امریکا در این کشور [عربی] است.»

شروود بی‌آنکه وارد جزئیات شود افزود: «این توافق در صورت لزوم، امکان واکنش منسجم‌تر امریکا را به سناریوهای مختلف در داخل و اطراف امارات فراهم می‌آورد.»

این توافق یک روز پس‌ازآن اعلام شد که جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا، با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات، بر سر مناسبات دوجانبۀ نظامی گفتگو کرد.

متیس پس‌ازاین مذاکره گفت: «این توافق فصل جدیدی در مشارکت ماست و بُعد و عمق همکاری جاری ما را نشان می‌دهد.»

طبق اعلام پنتاگون، متیس و ولیعهد امارات دربارۀ طیفی از تهدیدهای امنیتی مشترک ازجمله بی‌ثباتی کنونی در یمن و لیبی و تلاش برای شکست داعش در عراق و سوریه رایزنی کردند.

ساختمانی در صنعا پایتخت یمن که بر اثر حملات هوایی سعودی ویران شده است، 8 آذر 1394.

واشنگتن ظرف کمتر از یک هفتۀ گذشته طرح فروش سامانه‌های موشکی به ارزش احتمالاً 2 میلیارد دلار و نیز فروش 60 موشک پاتریوت و 100 موشک هدایت‌شوندۀ پیشرفته پاتریوت را به امارات تصویب کرده است.

امریکا و هم‌پیمانانش به خاطر فروش تسلیحات به اعضای ائتلاف سعودی علیه یمن که باهدف تضعیف جنبش مردمی انصار الله و بازگرداندن قدرت به منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی یمن شکل گرفته بارها موردانتقاد شدید قرارگرفته اند.

درنتیجۀ درگیری‌ها در یمن حدود هفت میلیون یمنی در معرض قحطی قرار دارند که تاکنون 12 هزار غیرنظامی جان خود را ازدست‌داده و به تأسیسات و زیرساخت‌های این کشور فقیر خسارات سنگین وارد آمده است.

 منبع: پرس‌تی‌وی

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>