به گزارش عمارنامه،  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران که صبح امروز (22 خرداد) در ساختمان شماره 9 این وزارتخانه برگزار شد، با محکوم کردن حوادث تروریستی چنین حرکت‌هایی رابی ارزش خواند و با تسلیت به خانواده‌های شهدای ترور، اظهارداشت: این اقدام در ادامه اقدامات تروریستی بود که در منطقه آغاز شده و با یک اقدام بی ارزش به لحاظ نظامی و برای ایجاد رعب و بهره برداری سیاسی، جا دارد همه برای مبارزه با پدیده تروریسم همکاری کنند. از شخصیتهای مختلف جهانی بخصوص پاپ، دبیر کل سازمان ملل و سایر روسای جمهور و مقامات که با ملت ایران تسلیت گفتند که بیشا از 80 کشور دنیا را شامل می‌شد و نشان می‌دهد جامعه جهانی هنوز نسبت به این نوع وقایع حساس است.

 
برجام منطقه‌ای موضوعی نامفهوم است
 
 وی در پاسخ به سوالی درباره برجام منطقه‌ای، گفت: من مفهوم برجام منطقه‌ای را نمی‌فهمم، آنچه بین ما و 1+5 انجام شد موضوعی بود و آنچه بین ما و کشورهای همسایه خلیج فارس است موضوع دیگری است که راهکارهای خاص خود را طلب می‌کند.

دعوت کشورهای منطقه را به خویشتنداری
 
 
قاسمی درباره تدابیر اتخاذ شده درباره افزایش روابط با قطر با بیان اینکه مسائلی بعد از اجلاس ریاض داد که برگزاری نابهنگام و چیدمان غلطی داشت و آثار ناگواری را در منطقه بوجود آورد، تصریح کرد: تصور ما این است که این کشورها با توجه به چالشهای منطقه بتوانند در یک روند مثبت پشت میز مذاکره مسائل خود را حل کنند و ما آنها را به مذاکره و خویشتنداری دعوت می‌کنیم، نگاه ما به همسایگان روشن است و همواره با آنها همکاری ها را داشتیم و در صورت آمادگی و نیاز هر کدام از آنها همکاریها را افزایش دهیم و مانعی برای آن نداریم اما منوط است به آنکه همکاری دو طرفه باشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تجاوز ائتلاف آمریکا و صف کشی در برابر ارتش سوریه، بیان داشت: بحث سوريه پيچيده است و بازيگران زيادی در آن حضور دارند آنچه توسط آمريكا اتفاق افتاده در برنگاه‌های خاص تروريست‌ها و برای خرید زمان برای آنها از سوی آمریکایی هاست. آمريكا بايد در سياست خود تجديد نظر كند و اجازه دهند ارتش سوريه در ثبات خود نقش خود را ايفا كند.
 
اصول ایران حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت عراق است 
 
قاسمی درباره همه‌پرسی در اقلیم کردستان تصریح کرد: بحث اقليم كردستان به چند اصل مهم باز می‌گردد و اصول ایران در این زمینه حفظ تمامیت ارضی و حاكميت ملی عراق و ثبات در این کشور خلاصه می‌شود. ما معتقدیم همه ادیان باید به صورت مسالمت آمیز زندگی کنند و کمک حال دولت باشند. کار بارزانی کاری نسنجیده است و می‌تواند مسائلی در حوزه عراق داشته باشد. اصل بر حاکمیت عراق است و موضع ما بسیار روشن است.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نبودن پرچم ایران در قزاقستان توضیح داد: کسانیکه در فضای مجازی چنین بهانه‌ای را مطرح کردند و کلام نادرستی را نوشتند، یا غافل هستند و نادان و یا عمد و غرضی داشتند تا از این وضعیت استفاده کنند. به لحاظ پروتکلی پرچم دو کشور هنگامی روی میز قرار می‌گیرد که دو مقام همسطح دور میز باشند و وقتیکه تفاوت سطح باشد پرچم کشوری که مقام بالاتری دارد قرار میگیرد.
 
 تیلرسون در کنار فعالیت‌های نفتی تاریخ را مطالعه کند
 
قاسمی در خصوص اظهارات تیلرسون و تحریف نام خلیج فارس اظهارداشت: این مقام آمریکایی که سابقه نفتی دارد و با توجه به پیشینه‌ای که از سیاستمداران آمریکایی می‌شناسیم، آن‌ها می‌دانند که خلیج فارس نامی است که برای همه آن‌ها شناخته شده و احتمالا تیلرسون آگاهی ندارد و در شکل بدبینانه از تاریخ آگاهی ندارد و توصیه می‌کنم در کنار فعالیت‌های نفتی خود تاریخ را مطالعه کند و اسناد وزارت خارجه آمریکا و کتابخانه کنگره و اسناد و آرشیو وزارتخانه‌های کشورهای دنیا نگاهی بیاندازند و کار سختی نیست این مرور تاریخی. با دلار نمی‌توان تاریخ و تمدن و فرهنگ را خرید و نمی‌توان یک ملت بی فرهنگ را فرهنگ‌دار کرد و برعکس. امیدورام در آینده این نام را در بیان خود دقت کند و بداند که این نام برای ملت ایران حساس و مقدس است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اقدام حقوقی وزارت خارجه ایران علیه وزارت خارجه عربستان در خصوص حادثه تروریستی تهران بیان داشت: پیش از این حوادث، شاهد اظهارات سخیف و مداخله‌جویانه‌ای از سوی مقامات سعودی بود که در حال بررسی است و به هر نتیجه‌ای که برسند و به جمع‌بندی که برسند که از چه مبدائی بوده اقدامات لازم را خواهند داشت.
 
صداقتی در مسائل سوریه از آمریکا ندیدیم 
 
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره رفتار آمریکایی‌ها در سوریه تصریح کرد: رفتار آمريكا قابل توجيه نيست علی‌رغم ادعایی که در مبارزه با تروریسم می‌کنند ما تاکنون صداقت لازم را از آنان ندیده‌ایم. اما بايد عزمشان را جزم كنند و با تروريست مبارزه كنند ما باید با تروريسم بجنگيم و ثبات و آتش بس را در سوریه برقرار كنيم. در خصوص جزئيات نظامی آمريكا توضيحی ندارم، اما در كل امريكا بايد واقعيت منطقه را بپذيرد و باید منتظر اقدام متعهدانه از سوی آنان باشیم.
 
اسناد را برای عضویت دائم در شانگهای مطالعه می‌کنیم 
 
قاسمی درباره اجلاس شانگهای و عدم عضویت ایران آن بیان داشت: ما در شانگهای عضو ناظر هستیم. شانگهای یک سازمان مهم است و کشورهای مهمی آن را تشکیل می دهند. سطح حضور ما در اجلاس عمدتا در سطح معاون وزیر خارجه بوده و رئیس جمهوری شرکت نمی‌کند. در این اجلاس هم به دلایل مختلف، دکتر ظریف بعد از حضور در ترکیه به سمت آستانه رفت و در اجلاس شرکت کرد.

وی اضافه کرد: وزیر امور خارجه کشورمان با بیشتر مقامات حاضر در اجلاس دیدارهای مفصلی داشت که سازنده و مثبت بود. نیاز بود که به دولت قزاقستان به عنوان کشور دوست در حوزه منطقه ای و دوجانبه صحبت کنیم. بحث عضویت دائم، فرایند خود را طی می‌کند که بسیار طولانی و پیچیده است. بیش از ٣٠ سند و اساسنامه است که بر اساس مقررات ما، باید مطالعه و تصویب شود. ما در اجلاس اخیر در دستور کار نبودیم و بحث عضویت ما طولانی‌تر خواهد بود. ما نیز اسناد را مطالعه می کنیم. این روند ادامه دارد و پیگیری خواهد شد. 
 
برگزاری نشست کارشناسی آستانه در مسکو  
 
 سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره علت تأخیر در برگزاری مذاکرات آستانه بیان داشت: طی روزهای آينده اجلاس كارشناسی آستانه را در مسكو خواهيم داشت. اگر به توافق برسيم می‌توانيم آستانه ٥ را برگزار كنيم. مباحث در آستانه کلان است و وقتی قرار است در خصوص مناطق كم تنش صحبت شود كارها قدر پيچيده می‌شود. سفر بسیار موفق وزیر خارجه ایران به ترکیه مفصل بحث شد و تفاهماتی درباره سوریه صورت گرفت که می‌توانیم وضعیت بهتری را در اجلاس کارشناسی و آستانه ٥ داشته باشیم.
 
 ماشین‌های وزارتخارجه از کمپانی خاص خریداری می‌شود
 
وی در خصوص خودروهای قاچاق خریداری شده توسط وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد:  برخی رسانه‌ها نیاز به تیترها و خبرهای مهیج دارند اما وقتی خبری تکذیب می‌شود بهتر است ادامه ندهند. هیچ خریدی در تهران برای اینگونه خودروها انجام نشده، ما در سفارتخانه‌ها باید از نوع خاصی از اتومبیلها استفاده کنیم که با هماهنگی انجام می‌شود و از کمپانی‌های خاص است. ما هیچ نیازی به این اتومبیلها نداریم و این خبر از اساس نابجا و تکذیب‌کردنی است.
 
 قاسمی درباره سد سازی ترکیه گفت:  توضیحات در این خصوص را از وزارت نیرو سوال کنید.ترجیح می‌دهم در اینباره صحبت نکنم.
 
ناتوی عربی کپی‌برداری بود که با واقعیت‌های منطقه فاصله نداشت
 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص ناتوی عربی و بی رغبتی کشورها در این خصوص اظهار داشت: این کپی‌برداری‌هایی از برخی واقعیت‌های جهانی می‌شود که با واقعیات منطقه بسیار فاصله دارد و باید رصد کرد تحولات را ولی آنچه در نمایش ریاض شاهدش بودیم خیلی زود دگرگون شد. عربستان کشوری است که می‌تواند مسائل خود را داشته باشد و به هر جا که بخواهد سفر کند.
 
وی در خصوص رایزنی وزیر امور خارجه کشورمان درباره تحولات قطر گفت:  آقای ظریف از ساعات اولیه رایزنی‌های زیادی را در این خصوص آغاز کردند و سفری به ترکیه داشتند که مسائل متنوعی را شامل می‌شد از جمله موضوعات دوجانبه و سوریه و منطقه؛ در آستانه نیز با 9 مقام عالیرتبه صحبت شد و امیدوارم تاثیرات مثبت خود را داشته باشد.
 
قاسمی درباره سفر ظریف به نروژ گفت: ظريف عازم اسلو شد و در آنجا ملاقات‌ها حاشيه‌ای درباره مسائل منطقه خواهد داشت.
 
در سدسازی ترکیه مسائل امنیتی و زیست محیطی خود را با جدیت دنبال می‌کنیم 
 
وی در خصوص سد سازی ترکیه گفت: ایران در خصوص مسائل امنیتی و زیست محیطی خود با جدیت موضوع را پیگیری می‌کند و مسائل مرزی را با دقت کافی و اشراف بسیار دنبال کرده و می‌کند. دولت ایران در خصوص همه مرزها و منافع ملی خود حساس است و موضوع را دنبال می‌کند و با مقامات کشور همسایه گفتگو را دنبال کرده و می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اقدامات اردوغان گفت: اردوغان رئیس جمهورکشور دوست ما ترکیه است که با رأی مردم انتخاب شده، سیاست‌های این کشور مربوط به خودشان است و ما روابط را بر اساس منافع و حق همسایگی دنبال می‌کنیم و امیدواریم روزبه‌روز این روابط را گسترش دهیم.
 
 سیاست‌های تحریمی عمدتا پوسیده و شکست خورده است

قاسمی در خصوص تصویب طرح افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: سیاست‌های تحریمی عمدتا پوسیده و شکست خورده است و پاسخگوی هیچ خواسته‌ای نمی‌تواند باشد و نوعی آب در هاون کوبیدن است و دولتمردان آمریکا نباید تجربه شکست‌خورده را بار دیگر تجربه کنند تا مجبور نشوند مجددا عقبگرد کنند. باید دید نتیجه چه خواهد شد، اگر در کمیته روابط خارجی تصویب شود، به صحن علنی می‌رود و بعد از آن به رئیس جمهور می‌رسد و خطاب ما همینجاست، البته موارد زیادی بوده که در این مرحله ابتر مانده است. این یک نوع عدم حسن نیت است و دولت آمریکا نباید در این مسیر قرار گیرد، به دولت آمریکا توصیه می‌کنیم مجددا خطا نکنند و راه و بیراه را اشتباه نروند. ما در کمیسیون برجام این تحرکات را رصد کرده و پیگیری می‌کنیم و در هر نقطه‌ای که لازم بدانیم اقدامی کنیم، سیاست خود را دنبال می‌کنیم. این روند جز ایجاد مشکل و زحمت برای خود آمریکا ارمغان دیگری نخواهد داشت.
 
کسانی‌که ثبات، امنیت و مبارزه با تروریسم را نمی‌خواهند در چابهار کارشکنی می‌کنند

وی در خصوص کنار کشیدن هندی‌ها از بندر چابهار گفت: طرح چابهار بسیار عظیم است که در توسعه منطقه موثر است و یک پروژه عظیم است. آنهایی که ثبات و امنیت و مبارزه با تروریسم را نمی‌خواهند در این گونه پروژه‌ها کارشکنی‌هایی را داشته‌اند، بخشی از وضعیت فعلی منطقه ناشی از فقر است که در پس سیاست‌های برخی قدرت‌ها حادث شده است. با اراده کشورها این موضوع قابل رفع است و اراده ملت‌ها و کشورها بر این نوع معضلات فایق می‌آید.
 
تبادلات ارزی از عمان و چین به زودی حل خواهد شد 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره انتقال ارز به کشور و مسائل ناشی از آن گفت: درباره عمان مسائلی وجود داشت که از مدت‌ها پیش در دیدارهایی که بین کارشناسان دو کشور انجام شد، مکانیزم لازم را یافت. درباره چین این موضوع به تحریم بازنمی‌گردد بلکه برخی مقررات داخلی دولت چین درباره صادرات واردات بود که در حوزه پتروشیمی هم بود که طی یکی دو هفته گذشته بحث شده و انشاءلله به‌زودی حل خواهد شد.
 
مذاکرات افغان - افغان راه حل بحران افغانستان است
 
 
 قاسمی در خصوص انفجار افغانستان، تظاهرات و بحران‌های سیاسی آن خاطرنشان کرد: اتفاقاتی كه در افغانستان رخ داد و انفجارهای تروريستی منجر به شهادت تعداد زيادی از مردم این کشور شد که امری دردآور و نگران کننده است. تصور ما اين است كه بدخواهانی وجود دارند كه می‌خواهند نظم و ثبات را در این کشور تحت تاثير قرار دهند. ما از گروه‌ها دعوت كرديم كه مسائل و مشكلات خود را در پشت ميز مذاكره حل و فصل کنند. اجلاس كابل هم به همين منظور تشکیل شد. معتقدیم مذاکرات افغان - افغان باعث ايجاد ثبات در این کشور می‌شود ما همه به دنبال مرزهای امن و ثبات در اين كشور هستيم و به تلاشمان در اين زمينه ادامه می‌دهيم.
 
 دیدار مفصل ظریف با اردوغان و مرور مسائل منطقه
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره همگرایی بین ایران و قطر گفت: ما با همه همسایگان تا جای ممکن رابطه خوب داشته‌ایم و روابط با قطر خوب بوده و تماس‌های ما برقرار بوده و با بقیه کشورهای منطقه هم این علاقمندی وجود داشته، ما با ترکیه هم به دلایل مختلف و پیشینه روابط همواره در گفتگو بوده‌ایم که اختلاف‌نظرهایی بوده اما مانع دوستی ما نبوده است. در دیدار مفصل ظریف با اردوغان مسائل را مرور کردیم، علاقمندیم که کشورها از طریق گفتگو مسائل خود را حل کنند. 

وی در خصوص برخی دوگانه‌سازی‌ها نسبت به قدرت دفاعی و دیپلماسی کشور گفت: در کلان و از نگاه امنیت ملی چنین پیزی نیست و این مجموعه‌ها پازلهایی هستند که یکدیگر را تکمیل می‌کنند. دیپلماسی بدون توان دفاعی و توان دفاعی بدون دیپلماسی کامل نخواهند بود.
 
قاسمی درباره موضوع اخوان و تأثیر آن بر روابط قطر و ترکیه گفت: این موضوع اثر گذار نیست.

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>