شهرداری تهران
صبح شنبه ۲۲ کیلومتر از خط ۷ مترو با حضور محمدباقر قالیباف، شهردار تهران به بهره‌برداری رسید و به دنبال آن انتقادات بی اساس برخی افراد نسبت به کمبود واگن‌ها نیز شروع شده است.
ارسال زمانبندی شده: 
پنجشنبه, 25 خرداد, 1396 - 18:00

به گزارش عمارنامه، صبح شنبه ۲۲ کیلومتر از خط ۷ مترو با حضور محمدباقر قالیباف، شهردار تهران به بهره‌برداری رسید و همزمان با آن ۷ ایستگاه میدان بسیج، میدان محمدیه، بریانک، کمیل، شهید نواب صفوی، دانشگاه تربیت مدرس و میدان صنعت نیز افتتاح شد.


رحمت الله حافظی که یکی از جدی‌ترین منتقدان مدیریت شهری در سیصد و پنجاه و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران در این رابطه گفته: هفته جاری شاهد بهره برداری از خط ۷ متروی تهران بودیم و این اقدام مدیریت شهری قابل تقدیر است. اقدامات مناسبی در راستای بهره برداری از خط ۷ متروی تهران در دستور کار قرار گرفت و اکنون شاهد بهره برداری از این خط هستیم.

این در حالی است که انتقادات سیاسی برخی افراد نسبت به کمبود واگن‌ها نیز شروع شده است.

روز گذشته محسن هاشمی در نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان تهران با منتخبین شورای شهر پنجم با تاکید بر این که افتتاح‌های زودرسی که اکنون شاهد آن هستیم، باید متوقف شود، گفت: افتتاح خطی که هواکش ندارد و قطار کافی برای آن وجود ندارد، ایجاد ناامنی برای مسافرین است و هر کس به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب شود، باید در اولین روز کاری خود این خطوط را تعطیل کند. در ادامه ۵ نکته را در رابطه با بی اساس بودن این انتقادات می‌خوانید:

۱.  انتقادات به شهرداری تهران در حالی مطرح می‌شود دولتی‌ها برای بهبود وضعیت در حوزه حمل و نقل عمومی «هیچ» کاری نکرده اند. زیرا که بر اساس قانون ۵۰ درصد هزینه حمل‌ونقل عمومی تهران باید ازسوی دولت تأمین شود، اما دولت فعلی حتی یک «ریال» از این سهم قانونی خودش را پرداخت نکرده است. تا جایی که مجموع بدهی انباشته‌شده دولت‌ها به شهرداری تهران نزدیک به ۱۶ هزار میلیارد تومان است. این مسئله باعث شده که بودجه مترو به‌سختی تأمین شود.
 
۲. قالیباف در مراسم افتتاح خط ۷ مترو تهران در پاسخ به سوالی درباره کمبود واگن ها گفت: در مترو تهران باید ببینیم اولویت کدام  است، آیا ساخت مترو مهم است یا اینکه خرید و تجهیز واگن؟ حتما ساخت مترو یک کار اساسی است و باید تکمیل شود. مثل این می ماند که ما جاده نداشته باشیم و ماشین بخریم؛ طبیعتا اگر جاده داشته باشیم، خرید ماشین راحت ترین کار ممکن است. با توجه به اینکه در زمینه مترو هیچ کمکی از طرف دولت انجام نمی گیرد اگر سرفاصله حرکت قطارها از هفت دقیقه بیشتر شود، به معنی کمبود قطار است. اگر دولت سهم قانونی خود را پرداخت کند می توانیم تعداد قطارها را بیشتر و هر دو دقیقه یک قطار به ایستگاه ها اعزام کنیم و ظرفیت فعلی مترو را به بیش از دو و نیم برابر افزایش دهیم.
 
۳. در حالی که احداث هر کیلومتر خط مترو به ۲۴۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد که در طول این سال‌ها شهرداری تهران به‌تنهایی و با اقدامی جهادی، خطوط مترو را گسترش داده و دولت هیچ کمکی به او نکرده است.

۴. در سال 84 پایتخت تنها ۷۰ کیلومتر مترو در تهران وجود داشت و شهرداری تهران با وجود تمام مشکلات، تحریم‌ها و کمبود  اعتبارات توانست این مقدار را به بیش از سیصد کیلومتر برساند. فقط در دو سال اخیر صد کیلومتر خط مترو در تهران ساخته شده و ۲۷ کیلومتر از خط ۶ متروی پایتخت که حدود ۳۲ کیلومتر است تنها در کمتر از ۱۷ ماه به سرانجام رسیده است.

۵. دولت بودجه مترو را نمی‌دهد و در حق مردم ظلم می‌کند، اگر قرار باشد شهرداری تهران هم اگر دست روی دست بگذارد و برای  ساخت خطوط مترو هیچ کاری انجام ندهد و مانند سایر مسئولان بهانه جویی کند، آن وقت چه بلایی سر شهر تهران می‌آید؟ کاملا واضح است که در آن شرایط با مشکلات جدی در حمل و نقل در داخل شهر تهران مواجه می‌شدیم. اما شهرداری تهران نشان داده که تحت هر شرایطی برای رفاه مردم تمام تلاش خود را می‌کند حتی اگر دولت مانع پیشرفت کار شود.
 
۶. آقای هاشمی فراموش کرده‌اید تا سال ۸۹ رئیس مترو بوده و خط ۴ را در سال ۸۷ افتتاح و آغاز به بهره برداری کردید. اما این خط تا پایان دوره ریاستتان فاقد سیستم هواکش بود. آیا ایمنی مردم در آن زمان مطرح نبود؟
 

۷. آقای هاشمی! اگر توان انجام کاری را نداریم، نباید نسبت به کسی که آن کار را خوب انجام می‌دهد انتقادات بی اساس یا غرغر کنیم. متاسفانه گاهی اوقات، حسادت و ناتوانی از انجام کارهای بزرگ باعث می‌شود حرف‌هایی را بزنیم که نتیجه عکس داشته باشد و باعث تخریب خودتان شود. کینه و حسد برای هیچ جامعه‌ای به خصوص جامعه اسلامی مناسب نیست. بهتر است با آغاز کار شورای جدید بواسطه همسوییتان با دولت مطالبات شهر را از دولت وصول کنید و به ارتقا کیفیت خدمات شهری به مردم بیاندیشید.

منبع: فردا

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>