پنجشنبه 3 اسفند 1396 - 23:19
ایالات متحده
موسسه پژوهشی «پابلیک پالیسی پولینگ» نتایج نظر سنجی تازه‌ای را منتشر کرده که در آن 48 درصد از شرکت کنندگان ترامپ را سزاوار استیضاح دانستند.
ارسال زمانبندی شده: 
شنبه, 27 خرداد, 1396 - 11:25

به گزارش عمارنامه، ورود دونالد ترامپ به بازی سیاست آمریکا از روز اول با استقبال  همراه نبود. او بیش از این که یک سیاست مدار باشد، یک تاجر با سابقه جنجالی بود، لذا حضورش در کاخ سفید همواره با اما و اگرها در افکار مواجه بوده است. از توئیت‌های جنجالی و سخنان نسنجیده گرفته تا بی‌اعتنایی به جایگاه رهبری آمریکا که در خروج اخیر واشنگتن از توافق اقلیمی پاریس بیش از هر موقعیت دیگری نمود داشت و یا بحث مداخله روس‌ها در انتخابات ریاست جمهوری 2016 همگی شبهاتی را بر سر صلاحیت دونالد ترامپ برای ادامه ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا ایجاد کرده تا جائیکه بحث استیضاح وی نیز مطرح شده است.

 
عصاره رذالت امریکایی در خطر استیضاح
 
پیش بینی استیضاح ترامپ در گام نخست
 
هنوز مُهر ریاست جمهوری ترامپ خشک نشده بود که  «آلان لیچمن» استاد تاریخ آمریکایی که پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش بینی کرده بود، از استیضاح وی خبر داد.  وی اظهار داشت: من پیش بینی می کنم که حزب جمهوریخواه در کنگره او را استیضاح می کند. آنها ترامپ را نمی خواهند، چرا که نمی‌توانند وی را کنترل کنند. او غیر قابل پیش بینی است. 
 
 
 
عصاره رذالت امریکایی در خطر استیضاح
 
 
هشدار جمهوریخواهان به عصاره رذالت آمریکایی
 
لیندسی گراهام از جمهوری خواهان افراطی به ترامپ هشدار داد ممکن است تبدیل به اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا شود که دولتش به خاطر حرف‌های نامناسبش درباره تبانی با روسیه «نابود» می شود. وی در یک برنامه تلویزیونی به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد: «حرف‌های او می‌تواند کشتی کاخ سفید را که او سکاندارش است غرق کند.» گراهام درگیری ترامپ با جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی را به یک «مسابقه کشتی» تشبیه کرد و درباره اینکه چطور ترامپ به سبب یک «جنگنده، اخلال‌گر و یک زیرورو کننده واشنگتن» انتخاب شد، صحبت کرد.
 
در همین حال نتایج یک نظرسنجی نشان داد که نزدیک به نیمی از شهروندان آمریکا معتقدند رئیس اخراج شده اف‌بی‌آی در مقایسه با رئیس‌جمهوری کشورشان صادق‌تر و قابل اعتمادتر است.
 
«برد شرمان» نماینده کنگره آمریکا اخیرا گفته بود که امسال کنگره آمریکا ممکن است مسئله استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور را پیش بکشد. در همین حال فشارها در داخل حزب جمهوریخواه هم بر روی ترامپ در حال افزایش است.
 
جمهوری‌خواهان آمریکا از ترامپ خواسته‌اند تا چنانچه نوارهایی از مکالمات خصوصی خود با جیمز کومی دارد به کنگره تحویل دهد. در غیر اینصورت برای او احضاریه صادر می‌شود. در همین حال تحقیقات سنا درباره همدستی تیم انتخاباتی ترامپ با روس‌ها و یا «مانع‌تراشی در روند اجرای عدالت» به کابینه ترامپ کشیده شده است. در پی شهادت جیمز کومی، رئیس اخراجی اف‌بی‌آی در جلسه سنا فشارها بر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا افزایش یافته و واکنش عصبی ترامپ را به همراه داشت.
 
عصاره رذالت امریکایی در خطر استیضاح
 
مردم آمریکا چه نظری در مورد رئیس جمهور منتخبشان دارند؟ 
 
موسسه پژوهشی «پابلیک پالیسی پولینگ» روز پنجشنبه نتایج نظر سنجی تازه‌ای را منتشر کرده که در آن 48 درصد از شرکت کنندگان گفته‌اند ترامپ سزاوار استیضاح است و فقط 41 درصد این استیضاح را رد کرده‌اند. موسسه مذکور یادآور شده است که درصد کسانی که خواستار استیضاح ترامپ هستند بویژه در هفته گذشته و بعد از اخراج جیمز کومی رییس اف بی ا ی که تحقیقات در مورد روابط ترامپ با مقامات دولت روسیه در طول انتخابات این کشور را دنبال می کرده، رو به افزایش بی سابقه ای گذاشته است.
 
همزمان با افزایش کسانی که خواستار استیضاح ترامپ شده اند بیش از 54 در صد از آمریکایی ها عملکردهای او در این مقام را نادرست و زیانبار دانسته اند و 45 در صد از مردم این کشور پیش بینی کرده اند که ترامپ قادر به حفظ این مقام تا پایان دوره اول ریاست جمهوری خود نخواهد بود.
 
 
 
 
عصاره رذالت امریکایی در خطر استیضاح
 
   
شکایت دادستان‌های ایالتی از سو استفاده مالی ترامپ
 
در آمریکا، دادستان‌های مریلند و واشنگتن دی‌سی از دونالد ترامپ شکایت کرده‌اند. آنها می گویند رئیس‌جمهوری آمریکا قانون اساسی را زیر پا گذاشته و در قالب فعالیت‌های تجاری‌اش، از دولت‌های خارجی پول می‌گیرد. شاکیان به بندی از قانون اساسی ایالات متحده استناد کرده‌اند که می‌گوید هیچ مقام دولت فدرال نباید از دولت‌های خارجی، هدیه یا پول بگیرد. تمرکز آنها از جمله روی هتل ترامپ است که بین کاخ سفید و کنگره واقع شده و ظاهرا برخی دولت‌های خارجی توجه خاصی به آن پیدا کرده‌اند.                                                                                                                                                                                                                     
کارل رسین دادستان کل واشنگتن دی سی در این باره گفت: «ما اطلاع داریم که دولتهای خارجی در هتل ترامپ و در دولت واشگنتن پول خرج می‌کنند تا لطف ریاست جمهوری ایالت متحده را جلب  کنند ،یک مثال آن، پادشاهی عربستان سعودی است که دولتش مراوادات تجاری و سیاسی با رئیس جمهور دارد تا هم اکنون صدها هزار دلار در هتل ترامپ خرج کرده»
 
شاکیان در این باره می‌گویند با چنین وضعی رقابت منصفانه با سایر هتلداران غیرمنصفانه شده آنها همچنین خواستار دست یابی به مدارک مالیاتی دونالد ترامپ شده‌اند که با وجود فشار رسانه‌ها هنوز حاضر نشده آنها را انتشار دهد و این بر خلاف رویه روسای جمهوری در نیم قرن گذشته است. 
 
 
اتهام رشوه خواری ترامپ از سوی مردم آمریکا
 
سه هفته پیش معترضان با انداختن نوری بر روی هتل ترامپ نوشتند رشوه ترامپ را اینجا بپردازیم به غیر از چنین اعتراض‌هایی قبلا هم یک سازمان غیردولتی شکایتی مشابه کرده بود وزارت دادگستری نیز در این باره اعلام کرد چرا که خود شاکیان در واقعیت لطمه‌ای ندیده‌اند آن را رد می کنیم.
 
سرپوش کاخ سفید بر روی فساد مالی ترامپ
 
شان اسپایسر سخنگو کاخ سفید در خصوص اتهامات وارده به اتهام گفت: «همان‌طور که قبلا هم گفته‌ایم منافع مالی رئیس جمهور هیچ قانونی را نقض نمی‌کند اصلا سخت نیست که نتیجه بگیریم شکایات امروز با انگیزه جناحی جلو رفته این دو دادستان که عضو حزب دموکرات هستند به جای اینکه کار دادگاهی کنند کنفراس خبری گذاشته‌اند.» 
 
مجموعه اقتصادی ترامپ در این باره تصریح کرد درآمد به دست آمده از دولت‌های خارجی را به خزانه کشور می‌بخشد اما منتقدان می‌گویند این کافی نیست چون مشتری‌ها می‌توانند نگویند نماینده دولت‌های خارجی هستند.
 
دونالد  ترامپ دو ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری این هتل را افتتاح کرد.
 
 
 
در چه صورت کنگره می‌تواند ترامپ را استیضاح کند؟
 
با این حال مسیر استیضاح ترامپ چندان هم هموار نیست. بر اساس قانون اساسی آمریکا، برای این که یک رئیس جمهور مجبور به ترک کارش شود، او باید استیضاح، و به جرم «خیانت، رشوه و یا سایر جرم ها» محکوم شود. در این مسیر ابتدا کنگره باید درخواست و یا مجوز تحقیقات برای استیضاح را ارائه کند. اگر این مجوز صادر شد، رئیس جمهور استیضاح می شود و موضوع به مجلس سنا می‌رود تا در آنجا با توجه به قوانین دادگاهی برگزار شود.
 
 
 روند محاکمه توسط مدیرانی از کنگره و قاضی ارشد دیوان عالی کشور نظارت می شود و سنا به عنوان هیئت منصفه عمل می کند. اگر دو سوم از رای سنا حکم به محکومیت رئیس جمهور بدهند، او از کار برکنار خواهد شد. اما این اتفاق یعنی برکناری یک رئیس جمهور از طریق استیضاح تاکنون اتفاق نیفتاده است و در تاریخ سیاسی ایالات متحده آمریکا تا کنون تنها دو رئیس جمهور استیضاح شده‌اند، ولی در همین دو مورد نیز نه «اندرو جانسون» و نه «بیل کلینتون» مجبور به ترک کاخ سفید نشده‌اند.
 
استیضاح با توجه به این واقعیت که کنگره در اختیار و کنترل جمهوری خواهان است سختتر می‌نماید. با این حال زنگ هشدار جمهوری خواهان  علیه ترامپ همچنان با شدت بیشتری در حال نواخته شدن است. مک کین سناتور با نفوذ جمهوری خواهان از افول جایگاه آمریکا در دوران ترامپ انتقاد کرده و خبرها از شکاف در داخل دولت آمریکا حکایت دارد. تداوم این روند می تواند هم حزبی های ترامپ را به این نتیجه برساند که برای کنترل  آسیب های ناشی از انتخابات 2016 به سراغ مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا بروند، به هر حال ترامپ هرگز گزینه آنها نبوده است.
 
عصاره رذالت امریکایی در خطر استیضاح
 
 
حال با پرونده تازه‌ای که درباره فعالیت‌های مختلف و نادرست  دونالد ترامپ مطرح شده دست اندازهای قضایی جدیدی برای آقای رئیس جمهور گشوده شده و به ابهام‌های قضایی رئیس جمهور آمریکا افزوده است.
 منبع: yjc.ir

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>