وزیر خارجه آمریکا پس از پایان نشست کمیسیون برجام در نیویورک، با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد.
ارسال زمانبندی شده: 
پنجشنبه, 30 شهريور, 1396 - 12:25

به گزارش عمارنامه، به نقل از سی ان ان، پس از اتمام نشست کمیسیون مشترک برجام در نیویورک، رکس تیلرسون – وزیر خارجه آمریکا – با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد.

وی درباره این نشست گفت: همه طرف‌ها نظرات خود را به طور صریح اعلام کردند. از نظر من این نشست مفید بود. ما به روشنی مشکلاتی با این توافق داریم و دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز آشکارا نگرانی خود را مورد برجامو کاستی‌های آن اعلام کرده است.

تیلرسون افزود انتظار از توافق هسته‌ای این بود که ثبات در خاورمیانه را افزایش دهد؛ اما متأسفانه از زمان حصول این توافق، تنها موردی که در منطقه رخ نداده، همین بوده است.

وی ایران را در این زمینه مقصر خواند و بار دیگر ادعاهای واشنگتن در مورد فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران را تکرار کرد و آن‌ها را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست.

تیلرسون گفت هرچند از «منظر فنی» ایران به توافق پایبند بوده؛ اما انتظارات از توافق را برآورد نکرده است. در مقابل، واشنگتن به نحوی که در تناقض با برجام نباشد، به تقابل با اقدامات منطقه‌ای ایران پرداخته است.

وزیر خارجه آمریکا گفت یکی از ایرادات برجام تاریخ انقضا داشتن آن است، به این معنی که محدودیت‌های ایران بعد از یک بازه زمانی رفع می‌شود، و «این برای رئیس‌جمهور کاملا غیرقابل قبول» است.

وی گفت تا زمانی که ترامپ تصمیم نهایی خود در مورد توافق را اتخاذ نکرده، واشنگتن به برجام پایبند خواهد بود.

تیلرسون در مورد تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت ترامپ این موضوع را با کسی در میان نگذاشته و به وقتش آن را اعلام می‌کند، «حتی وقتی "ترزا می" نخست‌وزیر انگلیس از او خواست تصمیمش را بگوید، او از این کار اجتناب کرد.

وزیر خارجه آمریکا در مورد اظهارات «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که گفت همه موافق بودند که ایران به توافق پایبند بوده، گفت: از منظر فنی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان تایید کرده است که ایران به توافق پایبند بوده است. در این نشست هم کسی این موضوع را رد نکرد.

وی در مورد نظرش در مورد وزیر خارجه ایران و اینکه آیا می‌توان با او مذاکره کرد، گفت: خوب مردم ایران، مردم بسیار تحصیل‌کرده و پیچیده‌ای هستند. سران آن‌ها هم بسیار تحصیل‌کرده و پیچیده هستند. وزیر خارجه [محمد جواد] ظریف هم در همین دسته است.

تیلرسون ادامه داد: اما اینکه آیا می‌توانیم با هم به توافق برسیم، بحث دیگری است. ما قطعا دیدگاه‌هایی کاملا متفاوت در مورد این رابطه داریم.

وزیر خارجه آمریکا افزود: یکی از بزرگترین چالش‌هایی که پیش رو داریم، رسیدن به نوعی درک از تعریف این رابطه آمریکا و ایران است، چراکه این رابطه‌ای دیرینه نیست، بلکه رابطه‌ای نسبتا جدید است که حدود ۴۰ سال است که به این شکل است.

وی با متهم کردن ایران به مخدوش کردن رابطه دوجانبه، گفت: این رابطه‌ای است که هرگز یک برهه مثبت ثابت نداشته است. فکر می‌کنم اگر قرار باشد روزی گفت‌وگو کنیم، شروعش این است که آیا قرار است همیشه اینطور باشد، در دوره ما و فرزندانمان و نوه‌هایمان؟ ما هرگز چنین گفت‌وگویی نداشته‌ایم.

تیلرسون افزود: نمی‌دانم، باید ببینیم. این فرصت خوبی برای دیدار و دست دادن بود. لحن ما کاملا به دور از احساسات بود، سر هم فریاد نکشیدیم و به سمت هم کفش پرتاب نکردیم.

وی ادامه داد: لحن ما به هیچ وجه عصبی نبود و گفت‌وگویی کاملا روراست در مورد دیدگاه بسیار بسیار متفاوتمان درباره این توافق داشتیم.

 

 

 

 

دیدگاه‌ها

وزیر خارجه ی آمریکا با رجوع به همه ی قوانین بشر دوستانه پاسخ دهد؟؟؟!!! --- آقای تیلرسون ؛ وزیر خارجه ی ایالات متحده ی آمریکا!!! با سر زیر برف کردن یا با ریا کاری آشکار ، خود و مردم کشور خویش و جهان را فریب ندهید ؛ بلکه خرد گرایانه با رجوع به حقایق فاجعه بار موجود روی زمین صادقانه و با شهامت پاسخ دهید؟؟؟!!! استقرار و آرامش و صلح و امنیت و نظم سالم در خاورمیانه و در کل جهان با پیگیری اهداف استعماری نامشروع و تجاوز به حقوق حاکمیت کشورهای مستقل و بازی ددمنشانه ی خون بار با سر نوشت مردم استعمار ستیز آزادی خواه و استقلال طلب از راه تحمیل و تحت الحمایه ی خود قرار دادن رژیمهای نژاد برست اشغال گر تجاوز پیشه و رژیمهای های خود کامه ی جنگ افروز جنایت پیشه برای راه اندازی کشتار و ویرانگری و آواره سازی ده ها میلیون از مردم بی پناه ، با کدام معادله عقلی و با کدام حقوق و عرف انسانی و با کدام اصل از اصول منشور حقوق بشر سازمان ملل متحد که شما همه ی اصول این منشور را با قانون ستیزیهای سر تا سر تاریخ خود لگد مال کرده اید ، چگونه بصورت منطقی و بشر دوستانه جور در می آید و با کدام دلیل و اصل عقلی ، جهان عدالت خواه صلح طلب می تواند آن را از شما سران خود سر و زور گوی آمریکا بپذیرد؟؟؟!!!
آیا تیلرسون خود را از جهل مرکب بیرون می آورد؟؟؟!!! --- تیلرسون با نادیده گرفتن تاریخ سر تا سر قانون ستیزی و جنگ افروزی ضد بشری سران کشور خود از مذاکرات برای روابط همیشگی با ایران اسلامی ، که پایبندی خود به اصول عدالت محور نظام اسلامی خویش را در دفاع قانون مند از صلح و امنیت و نظم سالم جهانی و در حمایت اصولی از مردم ستم دیده جهان با مقابله و مبارزه ی همه گونه علیه استعمار گران و نژاد پرستان جنایت پیشه به اثبات رساندده است ، دم می زند؟؟؟!!! این خود بزرگ بین و سران خود سر خرد گریز او گوشهای خود را به روی فریادهای طنین افکن الله اکبر و هیهات منا الذله ی همیشگی مردم خدا پرست دلیر و غیور و تسلیم ناپذیر ایران اسلامی می بندند و توان درک حقایق الهی نهفته در پس این نداهای خدا گرا را تا زوال و نابودی خود بدست خداوند قهار جهان هستی هرگز نمی یابند. این جاهل غرق در جهل مرکب و سران همسان او هرگز درک نمی کنند که ایرانیان شریف خدا جوی سعادت ابدی خدا آورده را به تسلیم خفت بار به خواسته های نامشروع قلدران استعمار گر شیطان صفت هر گز نمی فروشند.
با وجود رهنمودهای حکیمانه ی پیوسته رهبر معظم انقلاب در زمینه ی ضرورتهای دشمن شناسی و شیوه ها و چگونگی تعامل با دشمنان قسم خورده ، پایگاه اطلاع رسانی انقلابی مانند « عمار نامه » بخاطر رضایت چه کسانی پاسخهای منطقی بموقع به یاوه گوییهای بی شرمانه ی این قانون ستیزان ضد بشر را ، که زهر را آمیخته با عسل به انقلابیون می خورانند ، منتشر نمی کند؟؟؟!!!

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>