روزنامه نیویورک‌تایمز فاش کرد:
کارشناسان آمریکایی متخصص در امور موشکی تایید کرده‌اند، موشکی، که ماه گذشته نیروهای یمنی به فرودگاهی در پایتخت عربستان شلیک کردند، با دقت به هدف اصابت کرده است.
ارسال زمانبندی شده: 
سه شنبه, 14 آذر, 1396 - 19:00

به گزارش عمارنامه، سوم نوامبر گذشته یگان موشکی ارتش یمن( وابسته به انصارالله) از شلیک موفقیت‌آمیز یک موشک بالستیک دوربرد به فرودگاه «ملک خالد» در حومه ریاض، پایتخت عربستان شلیک کرد. در حالی‌که مقام‌های سعودی مدعی شده‌اند که این موشک توسط پدافند هوایی رهگیری و منهدم شد، ولی روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از کارشناسان نظامی متخصص در امور موشکی تایید کرد که موشک یمنی‌ها با دقت به هدف خورده است.

براین اساس، روزنامه نیویورک‌تایمز، روز گذشته به نقل از کارشناسان آمریکایی متذکر شد بر خلاف ادعای مقام‌های سعودی، سامانه پدافندی «پاتریوت» که عربستان سعودی، ماه گذشته برای رهگیری موشک بالستیک شلیک‌شده از یمن استفاده کرده، در منهدم کردن کلاهک موشکی، که نزدیکی فرودگاه ریاض منفجر شد، شکست خورده است.

طبق گفته کارشناسانی، که شمار زیادی از آنها در موسسه مطالعات بین‌المللی «میدل‌بوری» در مونتری کالیفرنیا فعالیت می‌کنند، عربستان سعودی 5 فروند موشک رهگیر از سامانه پدافندی پاتریوت، که ساخت آمریکا است، استفاده کرد ولی به نظر می‌رسد این موشک‌ها یا قسمت انتهایی موشک مهاجم را هدف قرار دادند و در نتیجه کلاهک انفجاری موشک مسیر مورد نظر را طی کرده است و یا این‌که موشک‌های رهگیر اساسا ناموفق عمل کرده‌اند و موشک مهاجم نیز دو تکه شده است.

«جفری لوییس» از کارشناسان مؤسسه آمریکایی میدل‌بوری، که به این تحقیق نظارت داشت، به نیویورک‌تایمز گفته است: «دولت‌ها درباره مؤثر بودن سامانه پاتریوت یا دروغ می‌گویند یا به آنها اطلاعات درست داده نشده است. این امر نگرانی و وحشت ما را برمی‌انگیزد؛ چرا که بحث کارآمد بودن سامانه ضدموشکی آمریکا در برابر تهدیدهای کره‌شمالی نیز زیر سوال می‌رود.

کارشناسان آمریکایی برای انجام این تحقیقات خود، از ویدیوهایی که شهروندان ریاض روز چهارم نوامبر در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند استفاده کرده‌اند. مسئولان سعودی در آن روز اعلام کردند که یک موشک بالستیک را که از یمن شلیک شده بود رهگیری و منهدم کرده‌اند.

در یکی از این ویدیوهای منتشر شده، قطعات موشک شلیک‌شده از یمن، در پارکینگ نزدیک مدرسه‌ای در مرکز ریاض پراکنده شدند که مربوط به قسمت انتهایی موشک هستند. این بدان معنی است که کلاهک به هدف اصابت کرده و منفجر شده است. در فیلم منتشر شده دیگری نیز قطعاتی از موشک مهاجم در وسط جاده‌ای پهن دیده می‌شوند. طبق گفته این کارشناسان، با قرار دادن قطعات این موشک، می‌توان پی برد که آنها قطعات همان موشک مهاجم است که کلاهک انفجاری آن به هدف اصلی خورده است که هیچ اثری از آن در اماکن دیگر دیده نمی‌شود.

از سوی دیگر، «لورا گرگو» یک کارشناس دیگر آمریکایی از این موضوع، که 5 موشک پاتریوت ناموفق عمل کرده‌اند، ابراز نگرانی کرده است.

طبق این گزارش، پنتاگون به تماس‌های خبرگزاری فرانسه برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ نداده است. مقامات در ریاض نیز از واکنش به این گزارش خودداری کرده‌اند.

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>