«تپه کنیز» روستایی است از توابع شهرستان هیرمند در نزدیکی مرز ایران و افغانستان. حدود ۶۰ خانوار شیعه و سنی در این روستا در کنار هم زندگی می‌کنند که در گذشته، زمانی که در ساحل هامون بودند، با کشاورزی و ماهیگیری روزگار می‌گذراندند.
ارسال زمانبندی شده: 
يكشنبه, 17 دى, 1396 - 11:15

به گزارش عمارنامه،  «تپه کنیز» روستایی است از توابع شهرستان هیرمند در نزدیکی مرز ایران و افغانستان. حدود ۶۰ خانوار شیعه و سنی در این روستا در کنار هم زندگی می‌کنند که در گذشته، زمانی که در ساحل هامون بودند، با کشاورزی و ماهیگیری روزگار می‌گذراندند. با شروع خشکسالی در هامون و منطقه سیستان مشکلات فراوانی گریبان مردم این منطقه را گرفت که بیکاری و فقر و نبود امکانات، بخشی از این مشکلات است. این روستا با وجود زندگی یکصد کودک در  سن تحصیل مدرسه، خانه بهداشت و راه مناسب ندارد. برخی از مردان ده برای کارگری به شهرستان‌های دیگر می‌روند و گاه ماه‌ها نمی‌توانند خانواده خود را ببینند. گروهی هم در این روستا هستند که به دلایل مختلف شناسنامه هم ندارند.

در تپه کنیز می‌توان چکیده‌ای از همه مشکلات مردم سیستان را یکجا مشاهده کرد. از خانواده‌هایی که منتظر تایید پرونده و گرفتن یارانه ۴۵ هزار تومانی هستند تا قایق‌هایی که بر کویر لم‌یزرعی افتاده‌اند که زمانی «هامون دریا» بود. هرچند بزرگسالان روستا سخنان ناامیدکننده‌ای بر زبان دارند، اما کودکانشان هنوز به امید روزهای بهتر چندین کیلومتر مسیر را پیاده‌ می‌پیمایند تا به مدرسه بروند.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>