سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: اگر دچار خطای فاحشی شوند، قطعا به پشیمانی دولت آمریکا منجر خواهد شد.
ارسال زمانبندی شده: 
دوشنبه, 18 دى, 1396 - 12:47

به گزارش عمارنامه،  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به سوالات مطرح شده درباره آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی  پاسخ داد. 

وی درباره جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران عنوان کرد: آنچه که در این نشست اتفاق افتاد گویای شکست دیگری اضافه بر شکستهای پیشین آقای ترامپ است و جامعه جهانی و اعضای شورای امنیت نشان دادند که دوران جدید، دوران دیگری است و تبعیتی از ترامپ و آمریکا ندارند.  

قاسمی ادامه داد: کار ترامپ و دولت آمریکا در کشاندن مسئله داخلی یک کشور به شورای امنیت که خلاف موازین کلی است با یک پاسخ جدی منفی و نه بزرگ مواجه شد. 

وی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم جدید آمریکا در خصوص برجام در ٢٢ دی ماه عنوان کرد: من در این باره پیشداوری نمی کنم و پیش بینی ها و سناریوهای احتمالی توسط ایران اتخاذ شده و همه گزینه ها برای هر شرایطی روی میز جمهوری اسلامی قرار دارد و به تناسب نوع تصمیماتی که در آمریکا اتخاذ می شود همان روز و به سرعت به اجرا خواهد گذاشت و با توجه به ماهیت برجام و اینکه یک تعهد بین المللی است و دولت آمریکا موظف است آن را براساس تفاهم اولیه اجرا کند قطعا خروج احتمالی آمریکا و یا هر گونه برخورد غیرمنطقی آنها با برخوردهای متناسب و سنگین ایران مواجه خواهد شد و اگر دچار خطای فاحشی در این خصوص شوند، قطعا به پشیمانی دولت آمریکا منجر خواهد شد. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت که دعوت موگرینی از ظریف و سه وزیر خارجه اروپایی (انگلستان، آلمان و فرانسه) در خصوص برجام است و در آخر هفته این نشست برگزار خواهد شد و مرتبط کردن آن با مسائل داخلی ایران با اهداف کینه توزارنه صورت گرفته است.

قاسمی عنوان کرد که این نشست شاید پنجشنبه و جمعه این هفته یا زودتر برگزار شود و در دفتر موگرینی در اتحادیه اروپا خواهد بود.

وی عنوان کرد که هنوز هیچ خبری در خصوص خدمه نفت کش ایرانی در دست نیست.

 به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات مجلس در عراق،  ثبات و امنیت و دوستی بین همه قومیتها و مذاهب در عراق را برای ایران مهم خواند و گفت: آرزو داریم مردم این کشور بدون دخالت هر کشور دیگری سرنوشت خود را تعیین کنند. در آستانه هر انتخاباتی رقابتهای انتخاباتی و سیاسی وجود دارد و نباید نگران اختلاف سلیقه ها بین گروه های عراقی بود و امیدواریم انتخابات خوبی در عراق برگزار شود و مطلوب مردم عراق قرار بگیرد.

قاسمی درباره اعزام هیات کارشناسی ایران به کانادا نیز گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم و فکر نمی کنم تاریخی برای انجام این سفر در آینده نزدیک تنظیم شده باشد، ولی تعاملات ما با کانادا ادامه دارد.

وی درباره سفر ماکرون به تهران هم بیان کرد: روابط دو کشور در سطح بسیار عالی قرار دارد و در سطوح عالی تماسهای تلفنی دو رئیس جمهور، وزرای خارجه و دیگر مقامات وجود دارد و در طرف مصمم هستند روابط را به پیش ببرند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: سفرها در دستورکار قرار دارد ولی صرف انجام سفر برای سفر برای ایران مطرح نیست و هر سفری نیاز به پیش نیازها و مقدمات خود دارد و برای سفر ماکرون و وزیر خارجه فرانسه در حال برنامه ریزی هستیم، این سفرها انجام خواهد شد و در دستورکار دو کشور است.  

قاسمی ادامه داد:  مواضع فرانسه در نشست اخیر شورای امنیت منطقی بود و دولت فرانسه بر پایبندی خود نسبت به برجام تاکید داشت ، امیدواریم القائات و تلاشهای عناصر مخرب نتواند موثر واقع شود و بتوانیم در یک جهت گیری دقیق در جهت استمرار روابط قدم برداریم.

وی در خصوص تصمیم برخی اعضا کنگره آمریکا برای اعمال تحریمهای بیشتر ایران به خاطر آشوبهای اخیر بیان کرد:  مقامات آمریکایی با توجه به تجارب گذشته باید بدانند که این سیاستها نمیتواند در تصمیمات و سیاستهای ایران خللی ایجاد کند و تنها زحمتی است برای خود آنها و ایران با اقتدار کامل سیاستهای خود را در عرصه جهانی و مسائل خود دنبال خواهد کرد. 

قاسمی درباره سفر هیاتهای فنی ایران و عربستان برای سرکشی به اماکن دیپلماتیک دو کشور که سوال خبرنگار فارس بود، گفت که این سفر هنوز انجام نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: امیدوارم در پایان ماه جاری و یا اوایل ماه بهمن به صورت شفاف درباره ساختار جدید وزارت خارجه اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی عنوان کرد که ٢٠ ژانویه مذاکرات کارشناسی در سوچی برگزار  و در پایان ژانویه نیز اجلاس سوچی و نشست کنگره ملی سوریه برگزار خواهد شد. 

قاسمی همچنین از دولت استرالیا خواست که هر چه سریعتر درباره نگار قدس کنی شهروند ایرانی زندانی در استرالیا اتخاذ تصمیم کرده و در جهت آزادی آن اقدام جدی و سریع را انجام دهد و پیگرد حقوقی آمریکا را نادیده بگیرد.  

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحریم صدا و سیما بیان کرد: موضع ایران درباره سیاستهای تحریمی و زیاده خواهی آمریکا روشن است، اقدام و موضوعی بی اساس و سیاستی شکست خورده است و این طرح راه به جایی نخواهد برد و موفقیت و حاصلی برای آمریکا نخواهد داشت.

وی ترامپ و آمریکا را به خروج از فضای مجازی و ورود به دنیای واقعی دعوت کرد.

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>