معاون رئیس‌جمهور آمریکا در حین بازگشت از کره جنوبی به خبرنگاران گفت که واشنگتن برای آغاز مذاکرات بدون پیش‌شرط با کره شمالی آمادگی دارد.
ارسال زمانبندی شده: 
دوشنبه, 23 بهمن, 1396 - 10:13

به گزارش عمارنامه،  «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در حین بازگشت به آمریکا از کره جنوبی گفت که واشنگتن همچنان تمایل دارد بدون پیش‌شرط در گفت‌وگو با کره شمالی وارد شود.

پنس برای بازدید از المپیک زمستانی به «پیونگ‌چانگ» کره جنوبی سفر کرده بود و در حین بازگشت از این سفر به خبرنگاران گفت که با «مون جائه این» رئیس‌جمهور کره جنوبی در خصوص شرایط تعامل با کره شمالی توافق کرده است.

معاون ترامپ تصریح کرد که آمریکا آماده پذیرش سیاست «حداکثر فشار و تعامل به صورت همزمان» است. 

پیش از این دولت ترامپ گفته بود، تا زمانیکه پیونگ‌یانگ گام‌هایی را به سوی خلع سلاح اتمی برندارد، با این کشور وارد مذاکره نمی‌شود.

خبرنگار واشنگتن‌پست گفت که این راهبرد جدید آمریکا با یک رویکرد سختگیرانه همراه خواهد بود به طوریکه پنس هفته گذشته در ژاپن گفت که واشنگتن برای «سخت‌ترین و تهاجمی‌ترین تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ آماده می‌شود و در عین حال درب مذاکرات مستقیم با کره شمالی همچنان باز است».

پنس گفت: «نکته اینجاست، تا زمانیکه آنها در حقیقت اقدامی را انجام ندهند که ائتلاف به این باور برسد که گام مؤثری در زمینه خلع سلاح برداشته شده است، هیچ فشاری (علیه کره شمالی) کاسته نخواهد شد».

 گزارش‌ها حاکی از آن است که تغییر در راهبرد آمریکا ظاهراًٌ بعد از مذ اکرات رو در روی اخیر میان پنس و مون در المپیک زمستانی پیونگ چانگ صورت گرفته است.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهور کره جنوبی به معاون ترامپ اطمینان داده است که هیچ امتیازی صرف مذاکرات به کره شمالی واگذار نمی‌شود و امتیازات تنها در قبال گام‌هایی اعطا می‌شود که پیونگ‌یانگ در جهت خلع سلاح اتمی بردارد.

این تغییر راهبرد، واشنگتن و سئول را در یک مسیر مشترک قرار داد و این در حالی است که مون و پنس پیش از این رویکردهای کاملاً متناقضی در قبال هیأت کره شمالی در پیونگ چانگ در پیش گرفته بودند.

این گزارش توضیح داد، در حالیکه مون جائه این با «کیم یو جونگ» خواهر کوچکتر «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «کیم یانگ نام» رئیس پرزیدیوم کره شمالی در مراسم افتتاحیه بازیهای المپیک برخورد خوبی داشت و آنها را مورد استقبال قرار داد، پنس،  با چهره‌ای سرد در چند متری از هیأت کره شمالی در تصاویر دیده می‌شد.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در حین مراسم رژه مشترک دو کره تحت یک پرچم در حالیکه مخاطبان ایستاده بودند و آنها را تشویق می‌کردند، بر روی صندلی خود نشسته بود و هیأت کره شمالی را در ضیافت شامی که مون سازماندهی کرده بود، نپذیرفت.

«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه (دیروز) گفت که گرم شدن روابط میان دو کره، شکافی میان واشنگتن و سئول به وجود نمی‌آورد.

تحریم‌های جدید علیه کره شمالی که پنس وعده آن را داده بود، احتمالاً بر چگونگی راهبرد جدید آمریکا در قبال پیونگ‌یانگ تأثیر می‌گذارد. 

تحلیگران هشدار داده‌اند که بعد از روابط حسنه میان دو کره در حین المپیک زمستانی کره جنوبی، اقدامات جدید واشنگتن علیه کره شمالی می‌تواند، پاسخ شدید پیونگ یانگ را به همراه داشته باشد.

 

 

 

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>