یک پروفسور برجسته آلمانی پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط ازطرف ترامپ به ایران را از دلایل سیاست داخلی دانسته و نجات برجام از این طریق را میسر ندانست.
ارسال زمانبندی شده: 
چهارشنبه, 10 مرداد, 1397 - 13:54

به گزارش عمارنامه، "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا اخیرا به صورت غافلگیر کننده‌ای پیشنهاد مذاکرات بدون شرط با تهران را مطرح کرده است. این در حالی است که وی از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و مکررا در سخنرانی‌ها و پیام‌های توئیتری مختلف، ایران را تهدید کرده است.

حالا این مسئله مطرح است که هدف ترامپ از ارائه چنین پیشنهادی چیست و آیا ایران باید دوباره به این چوپان دروغگر اعتماد کند و پیشنهاد مذاکره او را بپذیرد؟

خبرنگارعمارنامه،  در این راستا مصاحبه‌ای را با  پروفسور "توماس یاگر"، صاحب کرسی سیاست بین‌الملل و سیاست خارجی دانشگاه کلن آلمان و عضو هیات علمی موسسه سیاست اروپایی در آلمان و از تحلیلگران برجسته این کشور انجام داده است.

ترامپ روندی مشابه مذاکره با کره شمالی را در قبال ایران دنبال می‌کند

وی در پاسخ به این پرسش که ترامپ چه اهدافی را از ارائه پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با ایران دنبال می‌کند، گفت: ترامپ بخصوص از دلایل سیاست داخلی این پیشنهاد را مطرح کرده است. وی خود را به عنوان رئیس جمهوری می‌بیند که می‌تواند مسائلی را حل کند که قبل از او دیگران نتوانسته‌اند آن را حل کنند. مناسبات آمریکا با ایران در دهه‌های گذشته بسیار متشنج شده است. ایران بعد از کره شمالی از نقطه نظر آمریکا سخت‌ترین کشور برای ایجاد روابط حسنه با واشنگتن است. ترامپ حالا این جرات را به خود داده و در رویکردی کاملا مشابه موضع خود در قبال کره شمالی پیش می‌رود. ابتدا وی روند تهدیدات سخت و هشدار را در پیش گرفته و سپس پیشنهاد مذاکره را مطرح می‌کند.

این پروفسور برجسته آلمانی در ادامه این مطلب تاکید کرد که شاید ترامپ می‌خواهد همچنین برای شرکت‌های آمریکایی فرصت تجارت با تهران را فراهم آورد.

وی در ادامه همچنین به مذاکرات اخیر بین رئیس جمهور روسیه و ترامپ اشاره کرده و گفت: بالاخره ما تا امروز نمی‌دانیم که دونالد ترامپ و پوتین در این دیدار درباره چه چیزهایی صحبت کرده‌اند. مطمئنا درگیری‌ها در خاورمیانه  و بخصوص در سوریه محور مذاکرات این دو بوده است.

مسیر سیاست خارجی ترامپ مشخص نیست

پروفسور یاگر در ادامه در پاسخ به این پرسش که هدف آمریکا از تحریم‌های جید علیه ایران که تا چند روز دیگر اجرایی می‌شود چیست و آیا ایران باید در این شرایط همچنان به ترامپ اعتماد کند؟ گفت: هدف این تحریم‌ها این است که فشارها بر ایران و همه شرکت‌هایی که با این کشور تجارت می‌کنند و می‌خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند افزایش یابد. به زعم آمریکا در نهایت باید توافق هسته‌ای دیگری با ایران شکل گیرد که شامل برنامه موشکی و فعالیت‌های این کشور در منطقه هم بشود. در بسیاری موارد این انتقاد به ترامپ وارد است که مسیر سیاست خارجی اش مشخص نیست و البته درباره سیاست وی در قبال ایران این گونه نیست. از روز اول این مسئله روشن بود که از نظر آمریکا، ایران باید از لحاظ سیاسی منزوی شود تا رفتار خود را تغییر دهد. وقتی حالا یک پیشنهاد مذاکره با ایران از طرف آمریکا مطرح می‌شود شاید به این مسئله ارتباط دارد که ترامپ فشارها بر این کشور را به اندازه کافی بالا نگه داشته است. اینکه آیا ایران باز هم می‌تواند به ترامپ اعتماد کند یک مسئله باز است. ترامپ اغلب زاویه‌های دید خود را تغییر داده است. اما این تنها مسئله‌ای ثانویه است. بنابراین او با یک دیدار درها برای مذاکرات بین وزرای دو کشور را باز می‌کند.

نجات برجام از طریق مذاکره با آمریکا میسر نمی‌شود

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا مذاکرت بین آمریکا و ایران در این فضای بی اعتمادی بالا اصلا مفهومی دارد و این امکان وجود دارد که این مذاکرات بتواند برجام را نجات دهد، گفت: این مذاکرات معنا و مفهوم دارد چرا که می‌تواند به درگیری‌های خونین در خاورمیانه پایان داده و این شانس را به ایران می‌دهد که دوباره به اقتصاد جهانی بازگشته و می‌تواند بسیاری تهدیدات تنش زا را از بین ببرد. مذاکرات بین آمریکا و ایران می‌تواند شروعی برای مشارکت سایر دولت‌ها و وارد شدن آن‌ها به این کانال باشد و البته هنوز تحقق این امر بسیار دور است. البته پیشنهاد مذاکره به تنهایی ارزیابی‌های سیاسی مثلا در ترکیه، عربستان سعودی و دیگر کشورها را تغییر نمی‌دهد. در این مورد تنها این جمله کوتاه رئیس جمهور آمریکا جنبش‌های جدیدی را ایجاد می‌کند. اما توافق هسته‌ای با این پیشنهاد مذاکره ترامپ در فرم فعلی آن دوباره اجرایی نخواهد شد. این توافق در صورتی نجات می‌یابد که رئیس جمهور آمریکا برای این منظور چیزی را ارائه دهد. ترامپ آنقدر علیه این توافق سخن گفته است که دیگر نمی‌تواند موضع خود در قبال این مسئله را تغییر دهد. اما توافقی که در آن دیگر هیچ قدرت هسته‌ای دیگری در منطقه وجود نداشته باشد می‌تواند مطرح باشد.

این پروفسور برجسته آلمانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ هدف تغییر رژیم را در ایران دنبال می‌کند، گفت: تغییر رژیم در ایران در حال حاضر خیلی در بالای لیست علایق و اولویت‌های آمریکا قرار ندارد. ترامپ آشکارا اعلام کرده است که دولتش سیستم‌های سیاسی دیگر را می‌پذیرد و در برخورد با کره شمالی این مسئله را نشان داده است. مهم تر از این مسئله برای او یک توافق قابل اعتماد است.

بی اعتمادی ایران به آمریکا قابل درک است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تردیدهای ایران در قبال پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط ترامپ قابل درک است، گفت: کشورها وقتی که مناسبات خصمانه‌ای با هم دارند همواره در قبال اقدامات طرف مقابل با دیده تردید می‌نگرند. از این نظر تردیدها در ایران قابل درک است و همچنین در واشنگتن. بنابراین همه در کشور آمریکا هم مذاکرات بدون پیش شرط با ایران را ایده خوبی نمی‌دانند. رئیس جمهور آمریکا مطمئنا مجددا در این مسیر دستگاه سیاست خارجی خود را نادیده می‌گیرد. مسئله این است که آیا هر دو طرف پیش شرط برای این مذاکرات را رد می‌کنند. این مسئله باز هم بخصوص دلایل سیاست داخلی برای ترامپ دارد. برای رئیس جمهور آمریکا این دیدار بخصوص دلیل و مدرکی است برای نشان دادن اینکه وی می‌تواند اختلافات بزرگ دنیا را حل کند. او می‌خواهد خود را به این شکل به رای دهندگانش نشان دهد.

بازگشت ترامپ به برجام ممکن نیست

وی درباره پیش شرط‌هایی که ایران برای چنین مذاکراتی با ترامپ قرار داده هم گفت: این واقع بینانه به نظر نمی‌رسد که رئیس جمهور آمریکا بگوید بدون پیش شرط با ایران مذاکره می‌کند و خود پیش شرط‌های تهران را بپذیرد. بازگشت به توافق هسته‌ای (به عنوان پیش شرط ایران برای مذاکرات) از طرف ترامپ ممکن نیست. وی نمی‌تواند این مسئله را برای رای دهندگان خود توضیح دهد. الگویی که برای این نشست می‌تواند وجود داشته باشد مذاکرات  با کره شمالی است. تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی همچنان پا برجا است و تازه بعد از دستیابی به یک توافق می‌تواند لغو شود. در مناسبات آمریکا با ایران هم وضعیت به گونه‌ای دیگر نخواهد بود.

منبع:تسنیم

 

دیدگاه جدیدی بگذارید

پیوند خود را برای انعکاس معرفی کنید

عمارنامه : نجوای دیجیتال بصیرت با دیدگان شما 		AmmarName.ir
^
>